Összegyűjtöttem azokat a leggyakoribb tévhiteket, amiket nap mint nap próbálok írtani az emberek fejéből. Sajnos amíg inkompetens újságíró lányok két rúzs teszt között az edzésről is írhatnak, addig elég nehéz dolgom lesz. Próbálok szembemenni a Cosmo vonallal, bízom abban, hogy nekem (és az anatómia egzakt tudományának) jobban hisznek majd az emberek :).
Igazából mindegyik pontról írtam már itt-ott hosszabb tanulmányokat, cikkeket, de nem árt az ismétlés, jó ezeket összegezve is látni. Ugye?! :)
1. Ami bio, az egészséges és nem hízlal
Tisztázzuk a bio arra utal, hogy a termék összetevői kizárólag organikus gazdálkodásból, vegyszermentes készülnek. Ezt valaki vagy előnyként értékeli, vagy nem, de tény, hogy ettől mondjuk egy bio tábla csoki még ugyanúgy egészségtelen, cukros, zsíros édesség (akkor is ha bio nádcukorral készül), amitől szépen ki lehet kerekedni. Vonatkozik ez a szörpökre is. Hiába gondolja magát tudatosnak bio anyu, a szörp az szörp, cukros lónyál akkor is, ha egy hegyi faluban palackozza, egy bio öreg nénike kizárólag minden második holdtöltekor. Egyébként érdemes azt is jól az eszünkbe vésni, hogy attól, hogy valami egészséges, még hízlalhat, mértékkel szabad fogyasztani (pl. olajos magvak), és ha valami nem hízlal, attól az még lehet egészségtelen, vagy a szervezet számára teljesen felesleges élelmiszer(nek látszó valami), ilyen pl. a light üdítők, light tejipari joghurt hulladékok.
2. Ha edzettem bármit megehetek
Ez ugyanolyan ferdítés, mint az, hogy ha fogyni akarsz, akkor pusztán csak kevesebbet kell enni, de bármit lehet. Az edzéssel nem tudod "annulálni" a kalóriákat. Szép gondolat, hogy egy 500 kalóriás sütit semlegesítesz fél óra futással, de a szervezet sajnos nem így működik. Ugyanis az edzés tápanyagot kíván, megfelelő mikro- és makronutriens arányt. Kell megfelelő mennyiségű fehérje és szénhidrát,zsír, vitaminok, ásványianyagok. Ha eszel, de nem táplálkozol (fontos különbség!) akkor szervezeted éhezteted, akkor is, ha "papíron" egy fél gyorséttermet faltál be. Sportolásnál kritikus pont, hogy mit viszel be a szervezetedbe. Az edzés az inger, a téglákról te kell gondoskodj. Ha szemetet viszel be a szervezetedbe, ne várd, hogy esztétikus formád legyen jutalmul. Ilyen az agyonéheztetett, plötyi, "skinny fat" jelenség, vagy a dagi, aki nem érti, hogy heti háromszor jár aerobicra, miért nem fogy.
3. A nők feszesednek, a pasik izmot (tömeget) építenek
Az izom megfelelő terhelés hatására hipertrófiával (növekedéssel) reagál. Ebből a szempontból nincs nemek közötti különbség. Edzés hatására megnő a növekedési hormon termelése. De mivel a férfiak szervezete lényegesen több tesztoszteront termel, ezért ők több izmot képesek "növeszteni" (ezért is teljesen kizárt, hogy egy nő túl izmos legyen, főleg nem heti 2 edzéstől), az izom növekedése azonban pontosan ugyanúgy megy végbe nők, és férfiak esetében is. A feszesítés és izomtömegnövelés a végeredményt tekintve ugyanaz: izomhipertrófia. Tessék nagy súlyokat kézbe venni, nem a combtávolító gépen bohóckodni 2 kilóval.
4. Zsírégető edzés
Mindig ledöbbenek azon, hogy edzőtermek órarendjén mai napig létezik olyan, hogy zsírégető edzés (sőt, személyi edzők szolgáltatásai között is szerepel olyan, hogy zsírégetés. Biztosan én vagyok az alulképzett, de én senkiről nem tudok zsírt égetni, én kérek elnézést). Edzéssel csak "papíron" tudsz zsírt égetni. Ugyanis a szervezet arra van kitalálva, hogy gyorsan, és egyszerűen mobilizálható energiaraktárakhoz nyúljon sporttevékenység közben, pl a cukorhoz. Cukorból pedig a máj, és az izom is tárol bőségesen. Hiába a misztikus zsírégető pulzus célzóna, unalmas, több órás bohóckodás a taposógépen, ezzel csak egyet lehet elérni: miután a szervezet kifáradt, elhasználódott a cukor, szépen elkezdi bontani az izomszövetet. Zsírégetésre csak a megfelelő táplálkozással tudjuk rábírni a szervezetet. Negatív kalória egyensúllyal, de megfelelő mennyiségű protein bevitellel, hogy megelőzzük, hogy a testünk saját magát zabálja fel. A megfelelő intenzitású edzés (súlyzós, vagy intervall), az anyagcsere gyorsítása által éri el "zsírpucolást".
5. Ha túlsúlyos vagy, fogyókúrázni kell
Lerágott csont,de túlsúly esetén semmi értelme annak, hogy pár hetes csodadiétákba kezdj (lásd előző két pont). lemehet néhány kiló (az is valószínűleg abból a csekélyke izmodból, hogy aztán még lassabb legyen az anyagcseréd, és még pohosabb legyél), de amint visszaálltál az eredeti életmódodra, ugyanott fogsz tartani. Nincs mese, át kell programozni az agyadat, és a szervezeted. Ahogy a 2. pontban is kifejtettem, az nem elég, hogy csak kevesebbet eszel, a táplálék miőségén is változtatnod kell. Ha eddig kiflin, és felvágottan éltél, időbe telhet amíg megszokod, hogy pl. zabpehellyel kezd a napod, vagy hogy a vegyes köret helyett salátát kérj, de hidd el, tiszta étkezés (clean eating) szabályait nagyon könnyű megszokni. Főleg miután megtapasztalod, milyen a közérzeted, ha valóban táplálod a tested. Ahogyan a rossz szokások be tudnak rögzülni, úgy a jókat is pikk-pakk meg lehet szokni. Sőt egy idő után rájössz, hogy ezek az ételek sokkal finomabbak, csak az elkényeztetett ízlelőbimbók megszokták a rengeteg ízfokozt, sót, cukrot, ezekről le kell szoktatni az agyat.Lemondással jár igen, de valamit valamiért. Tessék elfelejteni a szétválasztó diétát (igen, tudom hogy Klotild is azzal fogyott a baba-mama klubból, de majd nézd meg 1 év múlva...), a káposztaleves kúrát, szőlő diétát, és egyéb marhaságokat. A fogyás kulcsa megfelelő izomtömeg, és megfelelő protein bevitel!!!
+1 NEM LÉTEZIK HATÉKONY ZSÍRÉGETŐ KÉSZÍTMÉNY
Még egyszer: NEM LÉTEZIK
Nincs olyan tabletta, amit ha beviszel a szervezetedbe, akkor mint egy kés legyalulja rólad a zsírt . Még ha ezt is próbálják elhitetni veled a reklámok. Gondolj bele...ha lenne ilyen, akkor nem lenne kövér ember a Földön. A sztárok is küzdenek túlsúllyal, vért izzadnak, hogy formában maradjanak, pedig ők akár több millió dollárt is tudnának csodapirulára költeni...ha létezne ilyen....A kemény munkát ők sem ússzák meg!