Igazából a világ összes pénzét el lehetne költeni táplálékkiegészítőkre. Akár a bioboltokról, akár a klasszikus "gyúrós" boltokról beszélünk, még szakemberként is nehéz követni az újabb és újabb csodaszereket. Ha az eladót kérdezzük, akkor nyilván azt fogja mondani, hogy Á-tól Zs-ig minden kell, különben meg sem éred a holnapot. De mi az ami valóban szükséges?
Szögezzük le, hogy mindennek az alapja a megfelelő táplálkozás. Szedhetsz te akármit, ha szemetet eszel össze-vissza, hiába tolod be a vitaminokat, vagy csillámporos algatablettát, ezzel maximum a lelkiismeretedet nyugtatod meg. A szervezetednek elsősorban a táplálékból kell felvennie a neki szükséges tápanyagokat. Persze ha valakinek egyoldalú a táplálkozása, akkor még indokoltabb, hogy kiegészítse azt, de mindenképpen az a cél, hogy először az étrendünk legyen rendben. Utána jöhet a többi: a KIEGÉSZÍTŐK
Persze az old school pincesportoló jön majd azzal, hogy ő soha sem szedett semmit, gyorskaján él, mégis egészséges, csupa izom, a nagyapja is szalonnát kolbásszal evett, meg dohányzott is, mégis 150 éves koráig élt. Persze, van ilyen, de ez a populáció 0,01 %-a. Másrészről meg vannak olyan "vasemberek", akik valóban száraz kiflicsücskön és diszkont párizsin élve is képesek maximális teljesítményt nyújtani, soha nem betegek, és testalkatuk egy görög félistené. Ők azonban a szabályt erősítő kivétel. Egyébként meg ezeket a táplálékkiegészítőket lehet befektetésnek is tekinteni egészségünk érdekében. Hiszen egy fiatal szervezet egészen könnyen szuperkompenzálja a negatív hatásokat, de az évek során ezek összegyűlnek, és 40 éves kor felett kezdődnek a gondok. Elhasználódott izületek, pettyhüdt izomzat, pettyhüdt bőr, romló látás, általános kimerültség, majd azt vesszük észre, hogy legalább 3 különböző gyógyszerrel kezdjük a reggeleket, és orvosról orvosra járunk. Nem azt mondom, hogy táplálékkiegészítőkkel ez biztosan elkerülhető, de hogy az esélye jelentősen csökkenni fog, az biztos.
De mi is az az 5 legfontosabb táplálékkiegészítő, amit érdemes (lenne) szedned.
1. Multivitamin
Egy nagy dóziusú (szigorúan olyan, amit nem reklámoznak agyon, illetve nem Terike, a szomszéd MLM ügynök próbálja rád sózni csilliókért) multivitamin az alap. Érdemes kifejezetten olyat választani, amit sportolóknak fejlesztettek ki, mert ezek a vitaminokon, ásványi anyagokon kívül nyomelemeket is nagyobb dózisban tartalmaznak (cink, jód, króm, molibidén, mangán, vas stb. ). A kedvenc termékeim, egyébként a kifejezetten a "testépítő" boltokban lelhetőek fel, megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazzák ami sejtszájnak (muhahaha) ingere. Ja és bárki bármit mond, a vitaminokat nem lehet túladagolni (ésszerű keretekről beszélek persze...). Hallottál már olyanról, hogy valaki vitamintól lett beteg?És olyanról, aki annak hiányától? Naugye...
2. Fehérjepor
Ez az egyik legvitatottabb táplálékkiegészítő. Egyrészről az emberek fejében ez egy misztikus, por állagú koksz, amit gyúrósok tolnak, és ettől baromi izmosak lesznek. Namármost a fehérjepor az nem más, mint koncentrált élelmiszer. Se több, se kevesebb. Egy gyártó sem fog titokban, irtó drágán előállítható növekedés hormont pakolni a kedvedért a pár ezer forintos porodba.Ugyanaz van benne, mint amit a tányérodra raksz mondjuk hús,tej, vagy túró formájában, csak koncentrált formában. Tehát ahhoz, hogy nagy dózisban, magas biológiai értékű tej-, vagy tojásfehérjéhez juss, nem kell egy egész farmot kifosztanod, hanem célszerűbb a fehérjebeviteled egy részét por formájában biztosítani, így elkerülve az extra kalóriabevitelt. Instant izom viszont nincs. Sem olyan por, de még olyan koksz sincs, amitől nőnek az izmaid. A megfelelő hormonális egyensúlyt, és tápanyag többletet megadják, de edzeni továbbra is neked kell. A fehérjeporok további előnyei, hogy stabilan tartják a vércukorszintet, és költséghatékonyan lehet velük növelni a napi fehérje bevitelt (hogy ez miért nagyon fontos, arról lesz külön poszt). Mivel a fejed búbjától, az utolsó lábújj köz szöszig sejtedig lényegében minden aminosavból épül fel, nagyon fontos az extra pótlás. Az alap, egy edzés utáni (amikor nyitva van az arany anabolikus kapu) gyorsan felszívódó fehérje izolátum / hidrolizátum (ahogy említettem, ez megér egy részletes posztot)...
3. Omega 3 és 6 zsírsav
Léteznek a szervezet számára olyan nélkülözhetetlen zsírsavak, amelyek nem csak a hormonháztartás alapját képezik, de biokémiai folyamatok tömegéhez szükségesek. Az egészséges életmód egyik alappillére az alacsony zsírbevitel, ám így törvényszerűen olyan zsírsavak is "likvidálásra" kerülnek étrendünkből, amik esszenciálisak lennének, tehát a szervezet nem képes előállítani őket. Egyik lehetséges beviteli forrása a hal lehetne, de mivel a magyar nem egy halevő nemzet sajnos, így tabletta formájában "illik" pótolni. Az omega-6 zsírsavakat viszonylag könnyű pótolni, például mindenféle növényi olajból, az omega-3 viszont már összetettebb, és kevesebb élelmiszerben található meg. Megfelelő arányú omega-3 és omega-6 bevitellel megelőzhetőek a szívbetegségek, gyorsítják a terhelés utáni regenerálódást (vázizomban, illetve szívizomban is), nagyon jó hatással vannak az izületek, és egyéb kötőszövetek egészségére, segítik az izomnövekedéshez szükséges hormonális egyensúly kialakulását.
4. C-vitamin
A másik neve aszkorbinsav. Vízben oldódó vitamin, tehát a szervezet nem tudja a zsírszövetben tárolni, így fontos a folyamatos pótlása. Az intenzív edzés egy jelentős stresszfaktor a szervezet számára (ez a stresszfaktor persze hasznos, hiszen ettől fejlődünk), a C-vitamin pedig kitűnően alkalmas ennek ellensúlyozására. Javítja az immunsejtek működését, segít a fertőzések leküzdésében, kiváló antioxidáns, elengedhetetlen a kollagén szintézishez, valamint segíti a vas felszívódását. A felszívódása táplálékból a legoptimálisabb, és az általánosan javasolt 60 mg-ot így nem is nehéz bevinni, azonban ez a mennyiség éppen arra elegendő, hogy ne legyünk skorbutosak...Én Linus Pauling Nobel-díjas kémikus álláspontját képviselem, aki szerint napi 2000 mg (!!) szükséges a felnőtt szervezet számára. Szóval hajrá C-vitamin tabletta!
5. Izületvédők
Nem csak az évek múlása tehet arról, ha valakinek már nem úgy működnek az izületei ahogy kellene, hanem az extrém igénybevétel, az az a rendszeres sporttevékenység is. Az izületek, és porcok állandó kopásnak vannak kitéve, és bár a megfelelő edzéstechnikával sokat tehetünk a problémák megelőzéséért, van amikor az már nem elég. Az izületvédő készítmények nem csak a megelőzésre alkalmasak, hanem sokszor a probléma kezelésére is. A glükozamin, kondroitin, valamint kollagén tartalmú tablettákat (vagy folyadékot) kúraszerűen érdemes szedni, minimum 3 hónapig, mivel az izületeknek és porcoknak elég szegényes a vérellátásuk, ezért a felszívódás is lassabb, hosszadalmasabb.
A sor persze itt nem ér véget, sporttevékenységtől, valamint edzéscéltól függően egyéb kiegészítésre is szükség lehet (pl magnézium, vas, kalcium stb.), ez egy "alapcsomag".
Lehet élni táplálékkiegészítők nélkül egészségesen?Lehet. Lehet fejlődni? Lehet. Azonban, ha van módunk és lehetőségünk hogy a saját szervezetünket kicsit jobban megtámogassuk, vagy hogy az edzésbe belefeccolt munka hamarabb megtérüljön, akkor miért ne?!